Neler yeni

"Kaz" ile "Kaz-" Eş Sesli (Sesteş) Sözcüklerdir

Mustafa AYGÜN

Administrator
Yönetici
Katılım
27 Mar 2017
Mesajlar
632
TDK, aşağıdaki cevabıyla Türkçe öğretmenlerinin kafasında bir soru işareti oluşturmuştu:
WhatsApp Image 2020-07-07 at 17.30.43.jpeg


Bunun üzerine ben de benzer bir soru soru sordum. İşte sorum:
"Gül" ve "Gül-" sözcükleri arasında sesteşlik aranır mı? "En sevdiğim çiçek, güldü.", "Şaziye bana güldü." cümlelerinde gül sözcüğünü sesteş olarak alacak mıyız? Bu konuda kapsamlı bir açıklama yapmanız mümkün müdür?

TDK'nin soruma verdiği cevap:

1594298357651.png


Bu cevap üzerine yazıda geçen Umut EREN'e ait "Resimli, Eş Anlamlı, Eş Sesli, Zıt Anlamlı Kelimeler Sözlüğü"nü aldım.
1594298519658.png


Ve işte sonuç: TDK'nin kaynak olarak gösterdiği eserde bu sözcükler sesteş (eş sesli) olarak verilmiş.

WhatsApp Image 2020-07-09 at 15.43.37.jpeg

..
 
Son düzenleme:

aytoldı

Moderator
Yönetici
Katılım
26 Eyl 2017
Mesajlar
10
Türkçe Sözlük'te "sesteş" sözcükler (I), (II) şeklinde gösteriliyor. Ancak fiil (kaz) ile isim (kaz) arasında bir sesteşlik olunca bu durum sözlükte gösterilmemiş. Belki de fiilleri madde başına "-mak"lı yazıyorlar ondandır, bilemiyorum. Yani buradaki mesele aslında "sesteş olup olmaması" değil de sözlükte madde başı yazma usulü ile ilgilidir bence. Dil kullanımı içinde "kaz"ların ve "gül"lerin sesteş olduğunu düşünüyorum.
 

hasanyasin

Çalışkan Üye
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
325
Akademik camiada da mesele tam bir uzlaşmayla çözüme kavuşmuş değil*. Eş sese sahip, söylenişleri aynı ama anlamları farklı olan "homofon" kelimeler üzerine makalelere bakılabilir. Bizim ortaokul düzeyinde konu bulanık işlenir hep. "Gül" kelimesi, dikenli çiçekten söz ediyorsak eş sesli değil. "Gülmek" fiili de eş sesli değil. Gül ile gülmek ise iki ayrı kelime.
TDK araması yaptığımızda da "gül" kelimesine "sesteş" demiyor. Oysa derslerde falan sesteş diye öğretegeldik. Sınavlarda sorduk!

1595367762617.png


Aynı durum "kaz" ve "kazmak" için de geçerli.

NE YAPMALI?
Eş sesli kelimeler mevzusunu; Eş Sesli İsimler, Eş Sesli Fiiller diye iki başlıkta incelemeli.

Sesteş isimlere birkaç örnek:
Kara
Dil
Kurum
Bağ

Sesteş fillere birkaç örnek
Bitmek
Yüzmek
Sormak
Yazmak
Yakmak


* https://tr.wikipedia.org/wiki/Eşsesli
 

serkansgp

Aktif Üye
Katılım
19 Ocak 2018
Mesajlar
179
Hocalarım kızmayın lütfen ama TDK'nin dediği doğru. Yazılışları aynı anlamları farklı sözcükler eş sesli. Yani Kaz- ile kaz aynı yazılmıyor ki. Kaz eylemi sözcükte kazmak olarak yazılır. Şimdi kazmak ile kaz aynı sözcük değil ki. TDK'nin sayfasında bağ ile bağ sözcüğünü 1 ve 2 diye ayırmış. Hatta sormak ile sormak sözcüğünü ayırmış. Eylemler -mak eki ile yazılıyor ve onlar kendi içinde iki farklı anlama bölünüyor. Yılladır hep yanlış anlatılıyor. Burada temel sorun ben yıllardır bunu kime anlatsam hemen bak şu yayınevi sormuş bak bu sormuş sen çocukların kafasını karıştırıyorsun diye hep zümrelerim tarafından güya onlar haklı oldukları için yanlışlandım. Bence derin bir konu bu.
 

mervecesme

Yeni Üye
Katılım
3 Eki 2019
Mesajlar
11
Bu durumda derste bu konudan nasıl bahsediyorsunuz arkadaşlar? TDK sözlüğe göre anlatırsak kaz ve kaz- eş sesli değil. Ama birçok test kitabı hatta neredeyse hepsi kaz ve kaz- eş sesli diye sorularda, etkinliklerde soruyor. Kafam çok karıştı. :(
 
Üst