Neler yeni

Hocalarım şu iki cümlenin ögelerinin ayrılışı sizce nasıl olmalıdır?

doğan hüseyin

Yeni Üye
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli.

Sallanmaz yuklem sallanmayan ne ne mendil ne kol ozne ne zaman sallanmaz o kalkista zarf tumleci
Elemli yuklem elemli olan kim rihtimda kalanlar ozne neyden elemli bu seyahattan yer tam.

doğan hüseyin

Yeni Üye
Sallanmaz yuklem sallanmayan ne ne mendil ne kol ozne ne zaman sallanmaz o kalkista zarf tumleci
Elemli yuklem elemli olan kim rihtimda kalanlar ozne neyden elemli bu seyahattan yer tam.
Teşekkürler hocam ben de sizin gibi düşündüm ancak soru kaynağında şıklarda böyle bir öge ayrımı yer almıyor. ("Bu seyahatten" ifadesinin öge karşılığı şıklarla örtüşmüyor.)

O zaman bu seyahatten elemli diye mi aldi acaba yuklemi hocam ben fiilimsi grubu falan olmayinca dahil etmemistim yuklemi mi tamamliyor acaba su an bilemedim

aysendefne

Yeni Üye
bu seyahatten sözcüğünü zarf tümleci olarak almış olabilir. neden elemli bu seyahat yuzunden anlamını içererek durum bildirir. yer bildirmez.

doğan hüseyin

Yeni Üye
Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim hocalarım. Sebep bildirdiği için yani "Neden?" sorusuna cevap verdiği için zarf tümleci oluşturmuş.

Nesli09

Yeni Üye
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
sallanmaz yüklem.sallanmayan ne? ne mendil ne de bir kol özne .ne zaman sallanmaz? o kalkışta.hal eki burada bulunma anlamı değil zaman anlamı katmış zarf tümleci
Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli.
(bu seyahatten rıhtımda kalanlar elemli.)
elemli(dir) yüklem. olan kim? rıhtımda kalanlar özne. niçin elemli?bu seyahat yüzünden ,sebebiyle zarf tümleci