Neler yeni

Soru/Cevap Arkadaşlar Acil Yardım !! 8.sınıflarda Çatı konusu

Merhaba arkadaşlar bu sene 8. sınıfları okutuyorum uzun bir aradan sonra 8. sınıfların dersini aldığım için müfredat ile ilgili bilginize ihtiyacım var.Fiillerde çatı konusunda ikilemde kaldım.Acaba öznesine göre (etken-edilgen-işteş-dönüşlü) ve nesnesine göre (geçişli-geçişsiz-ettirgen-oldurgan) hepsini anlatıyor muyuz yoksa sadece etken-edilgen ve geçişli-geçişsizi mi anlatıyoruz?Şimdiden bilgilendirdiğiniz için hepinize teşekkürler.

yusef99

Üye
Geçen yıla kadar hep Etken-Edilgen-Dönüşlü-İşteş / Geçişli-Geçişsiz-Oldurgan-Ettirgen ne varsa anlatıyordum hocam. Baktık gördük ki sınavlarda çıkmadığı gibi çocukların da kafası karışıyordu. Artık sadece Etken-Edilgen ve Geçişli-Geçişsiz şeklinde anlatıyorum. Zaten çalışma kitabındaki etkinliklerde ve kazanım testlerinde sadece bunlar var. Ayrıntıya girmeye gerek yok bence.

Merhaba arkadaşlar bu sene 8. sınıfları okutuyorum uzun bir aradan sonra 8. sınıfların dersini aldığım için müfredat ile ilgili bilginize ihtiyacım var.Fiillerde çatı konusunda ikilemde kaldım.Acaba öznesine göre (etken-edilgen-işteş-dönüşlü) ve nesnesine göre (geçişli-geçişsiz-ettirgen-oldurgan) hepsini anlatıyor muyuz yoksa sadece etken-edilgen ve geçişli-geçişsizi mi anlatıyoruz?Şimdiden bilgilendirdiğiniz için hepinize teşekkürler.

Müfredat.meb.gov.tr 'den olduğu gibi alıntı: "T.8.4.20. Fiillerin çatı özelliklerinin anlama olan katkısını kavrar." Kavram tanımlarına girilmeden anlamsal farklılıklara değinilir.

hasanyasin

Çalışkan Üye
2006 Türkçe Programı'nda çatı konusunda sınırlılık vardı. Etken, edilgen; geçişli, geçişsiz çatılar anlatılıyordu. Ama 2018 Programı'nda bu sınırlılık yok.

2006'dan alıntı:
8. SINIF - DİL BİLGİSİ - AMAÇ VE KAZANIMLAR

Amaç: Cümleyle ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama
Kazanım: Cümledeki fiillerin çatı özelliklerini kavrar.

Açıklama: Özneye göre etken ve edilgen, nesneye göre geçişli ve geçişsiz çatı özelliklerinden söz edilir. Fiilden fiil yapma ekleri ile ilişkilendirilir.

2018'den alıntı:
Kazanım: T.8.4.20. Fiillerin çatı özelliklerinin anlama olan katkısını kavrar.
Açıklama: Kavram tanımlarına girilmeden anlamsal farklılıklara değinilir.

Bu durumda gramer bilgisi olarak değil çatıların anlama katkısı bakımından işlememiz isteniyor.
Daha önce işteşlik, dönüşlülük gibi anlam özelliklerine değinmiyorduk. Ama artık onlara da yer vermemiz gerekiyor.
Büyük olasılıkla şuna benzer soru kalıpları ile karşılaşacağız:
  • Aşağıdaki cümlelerin hangisinde fiili başkasına yaptırma anlamı vardır?
  • Aşağıdaki fiillerin hangisinde karşılıklı (veya birlikte diye de sorabilir) yapma anlamı vardır?
  • Hangi cümledeki özne yaptığı işten kendisi etkilenmiştir?
    vb.

hasanyasin

Çalışkan Üye
hocam EBA da hepsi yer alıyor.O yüzden değimekte fayda var.
hocam, eba'daki muhteremler, "düşünceyi geliştirme yolları" başlığı altındaki videoda "kişileştirme"ye de yer vermişler. 7 tane alt başlıktan biri olarak :) bence eba'yı ölçüt olarak almak sağlıklı olmayabilir.

Ozgurky

Çalışkan Üye
Türkçe dersinin odak noktası dil bilgisi değil okuma, dinleme, yazma ve konuşma olmalıdır. Dil bilgisi bu dört alanı daha iyi kullanabilmek için bir araçtır. Çocukların zihnini terimlerle doldurmak yerine dili kullanırken nasıl farklılıklar yarattığına değinmek gerekir. Sınavlarda da bu konudan soru sorarken terimlerin açıklamalarını vermeye çalışıyorum.

Geçtiğimiz gün yayımlanan örnek LGS sorularına göz gezdirdiyseniz sorulardan önce konu hakkında açıklamalar verildiğini fark etmişsinizdir. Örneğin "sıfat-fiil" konulu soruda örnek cümleler üzerinden sıfat-fiil ve çekimli fiil farkı ön bilgi olarak verilmiş. Yine "öznel - nesnel" sorusunda öznel anlatım ve nesnel anlatım nedir bilgisine yer verilmiş. Nesneyi buldurmaya yönelik soruda da ön bilgi olarak özne ve nesnenin ne olduğu örnek cümlelerle anlatılmış. Doğru soru tarzının bu olduğunu düşünüyorum.